Gostujoča razstava o Blažu Kumerdeju

Gorenjski muzej Vas vljudno vabi na odprtje gostujoče razstave  BLAŽ KUMERDEJ (1738–1805): slovenski razsvetljenec, pedagog in jezikoslovec, v četrtek, 28. marca 2013, ob 18. uri v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju.

Potujoča razstava o Blažu Kumerdeju, slovenskem razsvetljencu, pedagogu in jezikoslovcu je nastala leta 2010 v sodelovanju Muzejev radovljiške občine – Mestnega muzeja Radovljica, Občine Bled in Zavoda za kulturo Bled. Obsega deset panojev, na katerih so na kratko predstavljeni evropske in slovenske razmere ter Bled v drugi polovici 18. stoletja, sodobna dogajanja na področju šolstva, slovenski razsvetljenci – Kumerdejevi sodobniki ter rodbina, življenjska pot, tiskana in rokopisna dediščina Blaža Kumerdeja in zgodovinski spomin nanj.

Blaž Kumerdej se je rodil 1738 v Zagoricah ob blejskem jezeru očetu Mihaelu in materi Mariji Kumerdej. V sosednji vasi Mlino je že v srednjem veku delovala cerkvena šola, ki je vzgojila nekaj znanih Slovencev. Kumerdej, ki je iz rodne vasi odšel študirat v Ljubljano in na Dunaj, je svoje življenje posvetil šolstvu in jezikoslovju. Leta 1772 je napisal Domoljubni načrt, ki velja za enega najbolj pomembnih dokumentov v zgodovini osnovnega šolstva na Slovenskem. Z njim je odločilno posegel v uvajanje in izvajanje prvega avstrijskega osnovnošolskega zakona na Kranjskem, saj je bil imenovan za prvega ravnatelja ljubljanske normalke, za člana Kranjske deželne šolske komisije, poznamo pa ga tudi kot avtorja nemško-slovenskega berila Vadenja sa brati, ki je prvič izšlo leta 1778 in bilo še večkrat ponatisnjeno. Med letoma 1786 in 1792 je prevzel mesto okrožnega šolskega komisarja  za podeželske šole v Celju.

Zelo plodno je bilo tudi njegovo delo na področju jezikoslovja, urednikovanja, prevajanja in zbiranja slovničnega in slovarskega gradiva. Bil je tesen sodelavec barona Žige Zoisa, Antona Tomaža Linharta in Jurija Japlja, s katerim se je lotil prevoda Biblije.

Zgodovinski spomin na Blaža Kumerdeja ohranjajo predvsem Blejci in ustanove, ki delujejo na področjih, kjer ima Blaž Kumerdej vidno mesto v slovenski zgodovini. Na Bledu so po njem poimenovali občinsko knjižnico in ulico, Zavod RS za šolstvo pa že od leta 1999 podeljuje priznanja Blaža Kumerdeja za odlično partnerstvo pri razvoju in uvajanju novosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za šolstvo.

VLJUDNO VABLJENI!