Gorenjski muzej | 19 marca 2024

Muzejski večer Grad Fužine – Prvo domovanje rodbine Khisl in njen čas skozi arhitekturno okrasje in stavbno zgodovino

V okviru spremljevalnega programa razstave Grad Khislstein in zgodbe rodbine Khisl Vas vljudno vabimo na drugi muzejski večer v nizu, z naslovom Grad Fužine – Prvo domovanje rodbine Khisl in njen čas skozi arhitekturno okrasje in stavbno zgodovino. Dobimo se v četrtek, 21. februarja 2019, ob 18. uri v Vojnomirovi dvorani Ullrichove hiše v Kranju, Tomšičeva 42.
Predavala bo Katarina Metelko.

Na levem bregu reke Ljubljanice stoji grad Fužine, prvo domovanje rodbine Khisl.

»Stavbo je začel graditi, ko se je pisalo leto 1528, Veit Khisl z dobrim svetom in dejanjem Hansa Weilhammerja. Naj Bog hišo dobro varuje, naj ne dovoli, da bi jo kaj hudega doletelo.Če Bog za to ne bo poskrbel, bo zaman vsa naša čuječnost. Tako ostane v božjih rokah in imenuje se Studenec. 1557«

Tako se glasi napis na heraldični plošči rodbine Khisl, ki jo je za svojega naročnika Janža Khisla izklesal mojster G.S.. Pod napisom so upodobljeni grbi Janža Khisla in njegovih dveh žena, Anne von Lichtenberg in Marie Maradeiserin. V grbu Janža Khisla prepoznamo podobo kače nad tremi okroglimi kamni, ki si jo je Vid Khisl, začetnik rodbine Khisl, izbral za svoj grb in z njim skrivoma širni Kranjski sporočal svojo pripadnost novi veri, protestantizmu. Podoba kače v družinskem grbu rodbine Khisl nastopa kot kot simbol Bronaste kače, ki v Stari zavezi predstavlja predpodobo Križanega iz Nove zaveze. Trije kamni so simbol Svete Trojice, hkrati pa se nam rodbina skozi podobo kamnov tudi predstavi s svojim imenom oziroma priimkom (nem. der Kiesel – prodnik ali das Kieselgestein – prodnik, kamenjak).

Večino slikarskega in kiparskega okrasja na gradu Fužine je naročil Janž Khisl. Veliko se ga je skozi stoletja izgubilo. Kar je ostalo, priča o veliki gospodarski in kuturni moči rodbine Khisl. Predvsem pa njihovi veliki pripadnosti novi veri , saj v na videz modno posvetno poslikavo ali kiparski okras skrijejo tudi simboliko protestantizma.

Grad Fužine, danes.

Heraldična plošča Fužinski grad.

Poklon svetih treh kraljev.

VLJUDNO VABLJENI