Gorenjski muzej | February 28, 2021

30 let samostojne Slovenije

Gorenjski glas in Gorenjski muzej sta se dogovorila, da bosta združila moč za voščilo Republiki Sloveniji. Voščilo R Sloveniji bo podlistek, ki bo izhajal vsak petek v Glasu, konec leta pa bomo besedila z dodatnimi prilogami izdali v knjigi. Med avtorji smo tako zaposleni v Gorenjskem muzeju (Monika Rogelj, Jelena Justin, Barbara Kalan, Jože Dežman) kot številni zunanji sodelavci, omenimo Igorja Podbrežnika, Rino Klinar, Jožeta Resmana, Jano Babšek, Antona Tomažiča, Vincencija Demšarja.

S tridesetimi leti je R Slovenija starejša od prvi Jugoslavije (1918 – 1941) in dosega dve tretjini časa obstoja druge Jugoslavije (1945 – 1991). Nastanek in razvoj R Slovenije počasi iz preteklosti postaja zgodovina. Prav slavnostne obletnice so priložnost, da se vprašamo, kje smo že pri raziskavah in predstavitvah naše prve demokratične in samostojne države.

Podlistek je dosegljiv tudi na naši spletni strani:

01. – Trideset let Republike Slovenije

02. – Ivan Oman, kmet … in puntar

03. – France Bučar – nov pogled, nov razvoj

04. – Tomšič, slovenski Wałęsa

05. – Peter Jambrek in sedež svetega slovenske nacije

06. – Rudi Šeligo, prerok upanja

07. – Spomenka Hribar – sprava ali desnica?