Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Gorenjski muzej | 19 marca 2024

Scroll to top

Top

Koledar

Mar
14
čet
Razstava The Freedom Theatre – Podobe svobode @ Mestna hiša
Mar 14 @ 10:00 – Apr 8 @ 18:00
[:SI]Razstava The Freedom Theatre – Podobe svobode[:] @ Mestna hiša

Vljudno vabljeni na ogled fotografske razstave

The Freedom Theatre – podobe svobode

v avlo Mestne hiše v Kranju

The Freedom Theatre (2006) si s popularno kulturo in umetnostjo kot katalizatorjema družbenih sprememb prizadeva ustvariti kulturni odpor na zasedenih palestinskih ozemljih. Cilji gledališča so razviti živahno in ustvarjalno umetniško skupnost, ki otrokom in mladim odraslim omogoča, da se z umetnostjo svobodno in enakovredno izražajo. Med drugim poučujejo o filmu, fotografiji in kreativnem pisanju, gledališki program pa vsebuje dejavnosti, ki zlasti mlado generacijo seznanja z gledališčem in dramatiko ter jim daje pomembna orodja za soočanje s tegobami vsakdanjega življenja pod okupacijo. Poleg tega The Freedom Theatre izvaja več programov strokovnega usposabljanja z namenom zagotavljanja dolgoročnih in trajnostnih pogojev ter zmožnosti ustvarjalnosti na področju gledališča, dramatike in aplikativnega gledališča.
Razstava se gledališču The Freedom Theatre posveča z izborom arhivskih fotografij gledališča in njegovih uprizoritev.

Razstava je nastala v sodelovanju: The Freedom Theatre (Palestina), Prešernovo gledališče Kranj, Gorenjski muzej. 

Mar
19
tor
Projekcija filma Zora prešernega Kranja @ Ullrichova hiša
Mar 19 @ 18:00 – 19:00

Vabimo Vas na projekcijo filma

ki bo v torek, 19. marca 2024, ob 18. uri v Vojnomirovi dvorani Ullrichove hiše v Kranju, Tomšičeva 42. 

O FILMU

Kratki igrano-dokumentarni film Zora prešernega Kranja predstavlja zgodbo Črtomirja Zorca,  neizmernega občudovalca pesnika Franceta Prešerna. Črtomir je bil ta, ki si je prizadeval, da bi mesto Kranj dobilo pesnikov spomenik in spominski muzej ter tudi, da bi se Prešernovi posmrtni ostanki ohranili v Kranju. Vizija Črtomirja, da bi Kranj postal Prešernovo mesto, je bila jasna, pot do nje pa dolga in polna preprek.

Odlomek iz filma si lahko ogledate na https://sng-kr.com/film

Koprodukcija: Gorenjski muzej, Feguš Film

Film je del razstave V tej hiši je bival in umrl prvak slovenskih pesnikov – 60 let Prešernovega spominskega muzeja, ki je do 22. aprila 2024. 

 

 

Mar
28
čet
Odprtje razstave Mojstri ljubljanske fotografske šole – 60 let Fotogrupe ŠOLT @ Mestna hiša
Mar 28 @ 18:00 – 19:00

Gorenjski muzej vas v sodelovanju z galerijo Photon vljudno vabi na odprtje razstave

MOJSTRI LJUBLJANSKE FOTOGRAFSKE ŠOLE – 60 LET FOTOGRUPE ŠOLT

v četrtek, 28. marca 2024, ob 18. uri v galerijo Mestne hiše v Kranju, Glavni trg 4.

Razstava bo na ogled od 28. marca do 6 maja 2024.

Vključeni avtorji / avtorice: Oskar Karel Dolenc, Janez Korošin, Tihomir Pinter, Marjan Smerke, Tone Stojko, Jendo Štoviček, Sonja Zalar Bizjak in Joco Žnidaršič.

Skupinska razstava v Galeriji Photon predstavlja delovanje fotografskega kroga oziroma skupine Fotogrupe ŠOLT ob njeni 60. obletnici ustanovitve leta 1963. Osredotočena je na obdobje po združitvi s Fotoklubom Ljubljana leta 1968, ko je skupina začela delovati z nazivom Fotogrupa Ljubljana ŠOLT. Z razstavo smo ponovno preverili relevantnost skupine za razvoj foto scene v Ljubljani in tudi v Sloveniji ter predstavili njeno bogato mednarodno udejstvovanje. Prav tako pa bodo poudarjeni fotografski pristopi pri izbiri motivov in tehnik, ki so jim razstavljeni avtorji sledili v 60-ih in 70-ih letih prejšnjega stoletja. Predstavljena so dela sedmih fotografov, ki so v času delovanja skupine prišli do naziva »mojster fotografije«, ki ga je takrat podeljevala Fotografska zveza Jugoslavije na podlagi visoke umetniške in tehnične dovršenosti ter pogostega mednarodnega razstavljanja. V razstavo so vključena tudi dela Sonje Zalar Bizjak, kot edine ženske predstavnice skupine, ki pa je prišla do naziva »kandidat mojster«. Pomembno je poudariti, da je Fotogrupa ŠOLT v več kot tridesetletnem delovanju vključevala večje število članov med katerimi najdemo tudi ostale izjemne slovenske fotografe. Večji del članov bo na razstavi predstavljen z dokumentarnim gradivom iz časa delovanja skupine.

Poleg osrednjih značilnosti, ki so se razvile skozi obstoj Fotogrupe ŠOLT – kot so črno-bela analogna fotografija, poudarjanje grobozrnatosti posnetkov in močni kontrasti – je skupino primarno povezovala želja po tehnični dovršenosti in inovativnosti v fotografsko-umetniškem izrazu. Ob pomanjkanju oziroma neobstoju izobraževalnih ustanov, namenjenih fotografiji, so se v skupini združevali fotografski entuziasti, ki so se skozi medsebojno izmenjavo znanja razvijali povsem samostojno. Zanimivo, a ne presenetljivo, je dejstvo, da so v skupini večinoma delovali člani, ki so po izobrazbi prihajali s področij naravoslovja, znanosti in inženirstva. Pri vključevanju v skupino je prevladovala lastna angažiranost, z nekaterimi skupnimi tehničnimi vodili pa so člani skupine gradili njeno razstavno prepoznavnost. Kot skupina so sodelovali na razstavah v Jugoslaviji, po vsej Evropi, Južni in Severni Ameriki in celo v Hong Kongu.

Z zgodovinske perspektive je tako Fotogrupa ŠOLT poleg Mariborskega kroga ena od najpomembnejših fotografskih skupin v Sloveniji.

VLJUDNO VABLJENI

Foto: Tone Stojko

 

Apr
18
čet
Predstavitev knjige Planšarstvo v Bohinju @ Ullrichova hiša
Apr 18 @ 19:00 – 20:00

V četrtek, 18. aprila 2024, vas ob 19h vas vabimo v Vojnomirovo dvorano Ullrichove hiše v Kranju, Tomšičeva 42 na predstavitev
 
nove knjige Planšarstvo v Bohinju: »Vse svoje življenje sem pustil v siru.«
 

Avtorica Anka Novak je bila kot kustosinja etnologinja v Gorenjskem muzeju zaposlena v letih med 1959 in 1992. V tem času je intenzivno raziskovala tudi bohinjsko planšarstvo in med drugim uredila stalno razstavo v Planšarskem muzeju v Stari Fužini. Knjiga, ki jo predstavljamo, pa je rezultat njenega več desetletnega dela, tako na terenu na planinah, kot pri zbiranju informacij med domačini ter študiju literature in arhivskih virov.

Knjigo je izdal Gorenjski muzej, njeno pripravo pa sta sofinancirala Javni zavod Triglavski narodni park in Turizem Bohinj. Predstavila jo bo njena urednica, Saša Roškar z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki se je zadnjih nekaj let posvečala urejanju in pripravi na izdajo te knjige.

Gre za verjetno najbolj celovit pregled bohinjskega planšarstva na enem mestu doslej. Knjiga vključuje izjemen izbor fotografij in dragocene informacije, izstopajo pa tudi osebne zgodbe in razmišljanja bohinjskih majerjev in majeric.

Na dogodku bo prisotna tudi avtorice knjige Anka Novak.

Knjigo bo mogoče kupiti. 

Vabljeni! 

Dostopnost

Na spletnih straneh uporabljamo piškotke, s pomočjo katerih izboljšujemo Vašo uporabniško izkušnjo in zagotavljamo kakovostne vsebine. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov. več informacij

Piškoti so majhne datoteke, ki jih naložimo na vaš računalnik. Nekateri so nujno potrebni za delovanje spletnega mesta, nekateri izboljšajo uporabniško izkušnjo. Piškotki so lahko kratkotrajni ali dolgotrajni. Izbrišejo se po koncu poteka veljavnosti. Lahko jih izbrišemo tudi ročno. Naše spletno mesto uporablja piškotke, ki jih ob vašem obisku tega spletnega mesta naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo vašo napravo, ko se z njo vrnete na naše spletno mesto, ter na ta način omogočimo boljše delovanje in uporabo spletnega mesta. Piškotke lahko popolnoma izbrišete oziroma onemogočite z nastavitvami v vašem brskalniku. Navodila se nahajajo v sekciji pomoč vašega brskalnika. V primeru, da boste piškotke popolnoma izključili, vam morda kakšna izmed funkcionalnosti na spletnem mestu ne bo delovala.

Zapri