Muzeji v Bohinju
Anja Poštrak
kustosinja, vodja muzejev v Bohinju
tel.: 04 577 01 42 (Bohinj)
tel.: 0590 96 633 (Kranj)
email: anja.postrak@gorenjski-muzej.si
Gorenjski muzej od leta 1998 strokovno upravlja z zbirkami Muzejev v Bohinju. V okviru oddelka Muzeji v Bohinju skrbimo za tri muzejske hiše: Muzej Tomaža Godca, Oplenovo hišo in Planšarski muzej. V Oplenovi hiši in Planšarskem muzeju so na ogled predmeti etnološke zbirke Gorenjskega muzeja, ki pričajo o načinu življenja in preživetja bohinjskega človeka v preteklih stoletjih. Muzej Tomaža Godca pa je v fazi prenove, kar pomeni, da bomo v prihodnjih letih postopoma predstavili celotno zgodovino Bohinja, od prazgodovine do 2. svetovne vojne, skozi raznolike predmete in zgodbe.
V Muzejih v Bohinju se trdimo za promocijo premične kulturne dediščine med domačini in turisti, ki predstavljajo večji del obiskovalcev. V letu 2015 nam je uspelo s pomočjo Občine Bohinj na sodoben in privlačen način prikazati zgodovino prve in druge svetovne vojne v Bohinju.
Pripravljamo tudi občasne razstave, redno sodelujemo s Triglavskim narodnim parkom, Muzejski društvom Žiga Zois, Osnovno šolo dr. Janeza Mencingerja, pripravljamo pedagoške in andragoške delavnice, muzejske večere in se skušamo čim bolj povezati z lokalno skupnostjo tudi z vsakoletnimi tradicionalnimi prireditvami »ličkanje koruze« in »otepanje«.
Bohinj s svojo bogato kulturno tradicijo ter premično in nepremična dediščino nudi veliko možnosti za razvoj muzejske dejavnosti. Pomembno je, da ozaveščamo ljudi o dediščini in na ta način za muzej pridobiti dragocene predmete in dokumente, ki pričajo o preteklosti Bohinja ali vedenja posameznikov, ki so dragocen vir informacij in predmetom dodajo vrednost.
V okviru Gorenjskega muzeja potekajo tudi arheološka raziskovanja visokogorja v Bohinju.