Beremo gore. Gost Joža Mihelič, s knjigo Vprašaj goro

Ullrichova hiša
Tomšičeva 42
4000 Kranj

V okviru Alpske konvencije in projekta Beremo gore Vas vljudno vabimo na predstavitev knjige Vprašaj goro, avtorja Joža Miheliča v sredo, 11. decembra 2019, ob 18. uri v Vojnomirovo dvorano Ullrichove hiše v Kranju, Tomšičeva 42.

Avtobiografsko delo Vprašaj goro je žlahtna pripoved o skromnih in poštenih ljudeh, ki so živeli predani svojemu rodu, domu in zemlji. Je spomin na otroštvo v Bohinju, na prijateljske vezi, ki so nastale v dobi zorenja, na plezalne začetke in najbolj polna leta njegovega alpinizma ter na turno smučanje, ki mu Joža Mihelič ostaja zvest vse življenje. Nov slavospev bohinjskim goram odlikujeta izbrušen slog in ljubezen do gora, po katerem slovijo tudi dela Joževega brata Tineta Miheliča. Urednika knjige sta Stanko Klinar in Vladimir Habjan.

»Čeprav so zaradi življenjskih obveznosti stene počasi drsele v globine spominov, je ostal goram vedno zvest; v njih je dolga leta preživljal svoj čas kot odličen pedagog, turni smučar, izvrsten fotograf … V pričujoči knjigi je veliko človeških resnic, povezanih z družino in prijatelji, veliko je tudi zgodovinskih dejstev, ki se žal v sedanjem modernem času ne zdijo več pomembna, kot da se je svet danes začel.« – Peter Podgornik, vrhunski alpinist

Joža Mihelič je zapisal: »Želel sem si, da bi bil naslov te knjige blizu naslovu, ki ga je svoji poslednji knjigi dal brat Tine. Skupaj prenašava naslednjim rodovom Miheličev izročilo svojih staršev, zelo zanimivih, izjemno pozitivnih ljudi, ki sta naju, kakor pišem v knjigi, kot dve mladi drevesci presadila v Bohinj, ki je bil za najino odraščanje izjemno okolje. Vprašaj goro je prispodoba za spoštljiv odnos do narave, posebno gorske. V njem se skriva želja, da bi Narava ne bila le objekt doživljanja, raziskovanja, izkoriščanja, temveč subjekt. Ne morem tajiti, da sem se takega gledanja ‘nalezel’ od prijateljev, kot so bili Tomaž Budkovič, Boštjan Anko, Renato Vidrih, izjemnih naravoslovcev, ki so bili zelo domači tudi na področju družboslovja. Ne nazadnje se pri tem pozna tudi moje dolgoletno delo na področju izobraževanja v Triglavskem narodnem parku.«

VLJUDNO VABLJENI