Gorenjski muzej | 29 marca 2024

Glavni trg 4
4000 Kranj
[:SI]Odprtje razstave BIEN[:] @ Klet Mestne hiše

Vljudno vabljeni na odprtje razstave tekstila BIEN Kranj, ki se bo odprla z 12. junijem 2020 na različnih lokacijah v Kranju in gostila 136 študentk in študentov smeri oblikovanja tekstilij, oblačil in notranje opreme. Ti so za svoja dela navdihe iskali v kranjski dediščini.

BIEN 2020

Skupinska razstava študentov oblikovanja tekstilij in oblačil ter notranje opreme

Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil na Oddelku za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete, Univerza v Ljubljani in

Fakulteta za dizajn, pridružena članica Univerze na Primorskem

Layerjeva hiša Kranj, 12.6. – 5.7.2020

Razstava bo na ogled od petka, 12. junija, na ta dan bomo organiziral štiri odprtja, in sicer: ob 12. uri, ob 14. uri, ob 17. uri in ob 19. uri

Razstava bo na ogled v prostorih: Layerjeva hiša, Mahlerca, Stolp Škrlovec, ulica in Mergentalerjeva galerija, Klet Mestne hiše, Kavarna Khislstein, Galerija Na mestu, Kèlekè, Mestna knjižnica Kranj, nekdanji obrambni stolp na Vovkovem vrtu

136 študentk in študentov se predstavi v 12 projektih, v katerih glavno vlogo odigra tekstil. In Kranj. Sodobne interpretacije kulturne in naravne dediščine Kranja se prepletajo v spominu na Tekstilindus, tekstilne vzorce, sitarstvo in vrvarstvo, prikazujejo in povezujejo elemente Pivčeve barvarne, mlina, naravnega okolja rečnih obrežij, kranjske čebele, celo 150 let železnice v Kranju. Projekti obujajo tehnike ročnega pletenja, vezenja in tiska tekstilij ter se igrajo z motivi arhitekturne ter tekstilne dediščine.

Mentorji: prof. Marija Jenko, asist. mag. Arijana Gadžijev, doc. mag. Katja Burger Kovič, strok. sod. Marjeta Čuk, dipl. ing. org., strok. sod. mag, Andrej Vilar, izr. prof. dr. Damjana Celcar, doc. Jana Mršnik, višja pred. Martina Šušteršič, doc. Almina Duraković, viš. pred. Tamara Hajdu, doc. Ivo Koritnik, izr. prof. Metod Črešnar, MA CSM, višja pred. Martina Šušteršič

Sodelujoči študenti: Špela Košir, Lucija Bostič, Špela Dobrovoljc, Manca Drusany, Katja Frelih, Bernarda Gabrijel, Margarita Gardina, Pia Hočevar Mucić, Metka Jelek, Urška Keber, Neža Knific, Kristi Komel, Anamarija Lah, Lovro Lukić, Patricia Maršnak, Maja Milovanović, Anže Mrak, Hana Podvršič, Naja Stanić, Maša Udovč, Tasja Videmšek, Tanja Vidic, Neja Žgavec, Brina Bratož, Izabel Čebokelj, Kaja Čotar, Neža Dapčevič, Oja Flis, Nika Godec, Klara Kališnik, Martin Kaluža, Judita Kociper, Tia Krašovec, Eva Križaj, Ana Križnar, Gašpar Marinič, Zoja Muhič, Marija Okršlar, Anže Orešnik, Staša Rituper, Ela Rozina, Lenart Šolar, Nika Švab, Ester Vaceva, Lara Valič, Pia Wallner, Gabrijela Lara Zlatnar, Maja Zupanc, Eva Zupančič, Ina Nathalie Bölsing, Žiga Brezovnik, Kaja Čufer, Tajda Dražić, Katarina Ekart, Maja Gazvoda, Zorica Gjorgievska, Špela Hudobivnik, Anja Jaklin, Anita Končar, Meta Krečič, Ela Lesar, Borjan Litovski, Rebeka Mamić, Nuša Merše, Katarina Miljković, Katarina Ostojič Sedonja, Rebeka Pajek, Ajla Pilipović, Jaka Podgoršek, Ivi Primožič, Maša Škarabot, Sara Šmid, Teja Šter in Hana Tavčar (Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil na Oddelku za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje), Hana Jerlah, Monika Primc, Katja Tonković, Maja Vranjek, Gaia Kaučič, Aleksandra Lazić, Lucija Srebre, Manca Udovič, Marija Stojkovska, Nadja Arhar, Urška Kitak, Eva Glavan, Neža Vetrih, Lan Krebs, Pia Šilec, Meta Rogelj, Nina Nagode, Tamara Zorman, Kaja Urankar, Neja Ferenc, Ina Kotnik, Kaja Štucin, Nataša Klemenc, Tajda Lepener, Pia Frelih, Iva Pehar, Maja Marija Križan, Iza Pajić, Petra Štajnar, Arantxa Saborit Ribeles, Nagaya Florjan, Teja Bajec, Neva Bedenik, Andro Borčić, Jan Ceglar, Damir Černec, Sara Čuden, Benjamin Dimitrijević, Tonka Erjavec, Teja Fabricijo, Rebeka Gnezda, Julija Jankovič, Mateja Koblar, Maja Koprivnik, Ema Kregar, Lana Lančič, Klara Likozar, Klara Mišič, Amalija Morel, Neža Pečan, Blaž Perat, Domen Poljanšek, Nika Prša, Evan Rodi, Lara Rotovnik, Jana Slimšek, Marija Staničić, Nejka Terglav, Tamara Tomić, Anja Trampuš Kristan, Jakob Vrečko (Fakulteta za dizajn, pridružena članica Univerze na Primorskem)

Zahvala: Darja Okorn (Pirčeva barvarna), mag. Marjana Žibert, Jelena Justin, mag. Tatjana Eržen Dolžan in Magda Zore (Gorenjski muzej), Maruša Špenko (Kavarna Khislstein 12.56), Aljaž Primožič (Galerija Na mestu), Živa Bertoncelj (Kèlekè), Nina Svetelj (Mestna knjižnica Kranj), Andreja Papež-Kristanc (Zavod za naravno dediščino), Ivan Smiljanič, Janko Rožič, ekipa Inštituta TAM-TAM in ekipa Layerjeve hiše

Programska ekipa: Marija Jenko, Arijana Gadžijev, Katja Burger Kovič, Damjana Celcar, Jana Mršnik, Živa Bertoncelj, Zala Orel

Organizacija: Zavod Carnica, zanj Selman Čorović

Delovanje Layerjeve hiše sofinancira Mestna občina Kranj.