Slovenski kulturni praznik – Prešernov smenj

Gorenjski muzej
Kranj
Slovenija
<!--:SI-->Slovenski kulturni praznik - Prešernov smenj<!--:--> @ Gorenjski muzej | Kranj | Kranj | Slovenija

Na dan Slovenskega kulturnega praznika bodo na ogled, poleg vseh stalnih razstav, tri občasne razstave:

PREŠERNOV SONETNI VENEC – Predstavitev vzrokov za njegov nastanek in njegovega pomena za nadaljnji razvoj slovenske poezije. Likovna interpretacija Sonetnega venca z linorezi Mihe Maleša; Prešernova hiša

IZ ZGODOVINE FOTOGRAFIJE V KRANJU –  OD PUHARJA DO MARENČIČA – Pregledna fotografska razstava, ki nas seznani z izumiteljem fotografije na steklo Janezom Puharjem, popelje do ustanovitve prvega slovenskega , skozi vojna leta, do obdobja po vojni in se zaključi v sredi ’80 let.

KO JE OBLEKA NAREDILA ČLOVEKA – Najstarejša oblačila, ki jih hranimo v Gorenjskem muzeju, so pasovi sklepanci, avbe in z zlatom tkan životek iz konca 19. in prve polovice 20. stoletja. Posebna je tudi zbirka kožuhov, rokavcev, špencerjev, kočemajk, peč, rut, avb, pasov, predpasnikov in spodnjih kril.

JAVNA VODSTVA:

· od 10. uri – javno vodstvo po stalni razstavi Prelepa Gorenjska (ddr. Verena Vidrih Perko, dr. Jože  Dežman)

· ob 11. uri – javno vodstvo po občasni razstavi Ko je obleka naredila človeka (mag. Tatjana Dolžan Eržen)

· ob 12. uri – javno vodstvo po občasni razstavi Iz zgodovine fotografije v Kranju, ki mu sledi še vodstvo po stalni razstavi Poldeta Oblaka (ddr. D. Globočnik)

· ob 13. uri – javno vodstvo po stalni razstavi Železna nit (Mija Ogrin)

· ob 14. uri – javno vodstvo po občasni razstavi Ko je obleka naredila človeka (mag. Tatjana Dolžan Eržen)

· ob 15. uri – javno vodstvo po stalni razstavi Dolinarjeva galerija (ddr. Damir Globočnik)

· ob 16. uri – javno vodstvo po stalni razstavi Prelepa Gorenjska (mag. Tatjana Dolžan Eržen in mag. Monika Rogelj)

· ob 16. uri – javno vodstvo po stalni razstavi dr. France Prešeren – življenje in delo (Jelena Justin)

· ob 17. uri – javno vodstvo po stalni razstavi Železna nit  (ddr. Verena Vidrih Perko)

DELAVNICE:

¨ od 10. do 12. ure Otroški kotiček v Kekčevi sobi – risanje s fiksirjem in razvijalcem – preprosta foto tehnika, pisanje z gosjimi peresi…; grad Khislstein