Koledar
![[:SI]Odprtje razstave Začetki Gorenjskega muzeja in predstavljanje Prešernovih nagrajencev[:] @ Prešernova hiša](https://www.gorenjski-muzej.si/wp-content/uploads/2023/01/kz-53-9-presernovi-nagrajenci-1957-1961-razstava-1983-f-d-holynski-300x208.jpg)
Ob letošnjem kulturnem prazniku smo v galeriji Prešernove hiše pripravili občasno razstavo z naslovom Začetki Gorenjskega muzeja in predstavljanje Prešernovih nagrajencev.
Odprtje bo v četrtek, 2. februarja 2023, ob 18. uri v Prešernovi hiši v Kranju.
Gorenjski muzej, ki letos praznuje 70. obletnico, je svojo zgodbo začel prav v Prešernovi hiši. Tu se je leta 1981 kustosinji Bebi Jenčič utrnila ideja o predstavljanju Prešernovih nagrajencev in njihove umetnosti. Leta 2001 je nekaj hiš proč z enakim namenom odprla vrata Galerija Prešernovih nagrajencev, ki jo že več kot dve desetletji vodi mag. Marko Arnež.
Na razstavi bo na ogled izbor del iz stalne zbirke in dokumentacije.
Razstava bo na ogled do 10. aprila 2023.
![[:SI]Odprtje razstave MI NE HRANIMO V OBLAKU - 70 let Gorenjskega muzeja[:] @ grad Khislstein](https://www.gorenjski-muzej.si/wp-content/uploads/2023/01/banner-za-splet-1048-x-697-1-300x200.png)
Skrb za dediščino je privilegij in čast, zato nam je v veselje, da vas lahko povabimo na odprtje razstave
MI NE HRANIMO V OBLAKU – 70 LET GORENJSKEGA MUZEJA
v sredo, 8. februarja 2023, na slovenski kulturni praznik, ob 12. uri v grad Khislstein.
V kulturnem programu bo nastopil Gorenjski oktet.
Temelj vsakega muzeja so predmeti. Zaradi zbiranja predmetov je muzej tudi nastal. So tisti, ki nam govorijo zgodbo preteklosti, ki nas določa. Muzejske predmete hranimo v naših skladiščih- muzejskih depojih. Ne moremo pa jih shraniti v oblaku, v virtualnem skladišču datotek in podatkov. Predmeti so resnični.
Novi trendi muzeje usmerjajo k digitalizaciji in virtualizaciji vsebin in podatkov: zgodovinskih krajev, dogodkov in muzealij. S tem ustvarjamo navidezno resničnost, ki je dandanes vzporedni svet, ki velikokrat kroji naše življenje in ga zaznamuje. A vse to nam ne omogoča pristnega stika s preteklostjo, ki vam ga nudijo razstavljeni predmeti.
V Gorenjskem muzeju predmete zbiramo že 70 let. Naši predhodniki so jih hranili za nas, mi jih hranimo za vas. Njihova velikost se meri v centimetrih, kilogramih in nikoli v kilobajtih. Tehnologija se bo spreminjala, stari načini ne bodo več ustrezni, navajali se bomo spet novih »oblakov«. Predmeti v naših »neoblačnih« shrambah pa bodo še vedno tam. Za vas in za vaše potomce.
Vabljeni, da jih doživite v vsem njihovem sijaju, pa najsi bodo zlati, srebrni, železni, leseni. Za obisk ne potrebujete računalnika in telefona. Naj zgodbe o njih obogatijo vaše življenje, tako kot so včasih bogatele življenje naši prednikov.