Splošno
Da bi zagotovili pozitivno uporabniško izkušnjo s spletnim mestom www.gorenjski-muzej.si za vse spletne uporabnike, smo pri izdelavi sledili smernicam WCAG 2.0 (angl.: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0). Smernice vsebujejo razlago, kako zagotoviti, da so spletne vsebine dostopne osebam z omejitvami in uporabniško prijazne za vse.
Gorenjski muzej se zavezuje, da bo omogočala dostopnost spletišča www.gorenjski-muzej.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom.
Izjava o dostopnosti
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče www.gorenjski-muzej.si.
Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
- ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
- spreminjanje tipa velikosti fontov,
- označitev vsebine (krepko, poudari fokus),
- povečava.
Stopnja skladnosti
Spletišče www.gorenjski-muzej.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča www.gorenjski-muzej.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij. Primeri takih vsebin so skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa.
Priprava izjave o dostopnosti
- Ta izjava je bila pripravljena 17. aprila 2023 na podlagi samoocene.
- Izjava je bila nazadnje pregledana 17. aprila 2023.
Povratne in kontaktne informacije
Obiskovalci pri brskanju po spletišču www.gorenjski-muzej.si kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, lahko občasno naletijo na težave z dostopnostjo.
Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po elektronski pošti na naslov info@gorenjski-muzej.si.
Odgovor boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje.
Nadzor nad izvajanjem Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij
Nadzor nad izvajanjem Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij javnega sektorja izvaja:
Ministrstvo za javno upravo
Uprava Republike Slovenije za informacijsko varnost
Tržaška cesta 21
1000 Ljubljana
gp.uiv@gov.si
Nov
8
sre
Skupaj z Numizmatičnim društvom Slovenije vas vljudno vabimo na odprtje razstave PORTRETI NA DENARJU v sredo, 8. novembra 2023, ob 18. uri v Prešernovo hišo v Kranju, Prešernova 7.
Kovanci, bankovci, medalje in celo žetoni so že od nekdaj zakladnica portretov pomembnih in močnih ljudi, ki so krojili zgodovino. Ne glede na to pa je dolgo veljalo, da so podobe na denarju rezervirane za bogove, heroje oziroma druga mistična bitja. Sicer je že okoli leta 400 pr. n. št. perzijski satrap Tissaphernes na male bronaste novce vtisnil svoj portret, vendar pa je še do dobe helenizma to veljalo skoraj za svetoskrunstvo. Še celo veliki Aleksander Makedonski je svoj portret zakrinkal v podobo polboga Herkula, kar je dejansko pomenilo tudi njegov herojski in polbožanski status. S helenizmom ter naprej v dobi rimskega cesarstva in kasneje v renesansi pa so portreti živih oseb na denarju dobili izjemen zalet in kdor je nekaj veljal, se je moral upodobiti na denarju ali vsaj na medalji. Določene poglavarje in vladarje poznamo zgolj zaradi tega, ker so se ohranili kovanci z njihovo podobo in napisom, čeprav o njih zgodovina molči.
Vsekakor za prikazovanje oseb na denarju še dandanes veljajo posebna pravila. V ZDA, na primer, na denarju ne sme biti upodobljen živ predsednik, ki svoj spominski kovanec dobi šele po svoji smrti. V Sloveniji pa boste na denarju zaman iskali portrete predsednikov ali politikov, saj so spominski in zbirateljski kovanci namenjeni predvsem umrlim umetnikom, znanstvenikom in drugim pomembnim zgodovinskim osebam. Letošnja razstava Numizmatičnega društva je tako namenjena občudovanju lepote portretov pomembnih mož in žena, ki so se nam ohranili na kovancih in medaljah.
