Odprtje razstave Everest 1979-2019, 40 let prvega slovenskega vzpona na vrh sveta

14 maj 2019 @ 19:00 – 21:00 Europe/Ljubljana Časovni pas
2019-05-14T19:00:00+02:00
2019-05-14T21:00:00+02:00
Grad Khislstein
Tomšičeva 44
4000 Kranj

V sklopu projekta vseh muzejev Gorenjske, projekta Neverjetne gore, Vas vljudno vabimo na odprtje fotografske razstave

EVEREST 1979-2019, 40 let prvega slovenskega vzpona na vrh sveta

v torek, 14. maja 2019, ob 19. uri v grad Khislstein, Tomšičeva 44, 4000 Kranj.

Odprtje razstave se bo nadaljevalo s predavanjem Andreja Štremflja v Vojnomirovi dvorani Ullrichove hiše.

Odpravo Everest 1979 je sestavljajo 21 vrhunskih slovenskih alpinistov, ter 4-je alpinisti iz ostalih republik bivše Jugoslavije, vodil jih je legendarni Tone Škarja.

Cilj odprave je bil preplezati prvenstveno smer po Zahodnem grebenu. Z ledenika Khumbu na višini 5350 m, kjer je bil bazni tabor, se dviga 700m, visoka skalna stena sedla Lho La, sledi ji 1200 metrov visoko pobočje Zahodne rame, ki se nadaljuje v 2500 metrov dolg, položen, vendar oster in vetroven greben, na koncu katerega je začetek strme in razgibane vršne piramide Everesta. Prva naveza, ki se je odpravila proti vrhu je bila Marjan Manfreda Marjon in Viki Grošelj. Manfreda je na višini 8250 m brez dodatnega kisika in samo s tankimi rokavicami preplezal težak raztežaj in pritrdil vrv – Marjonova stopnja; s tem je ostalim močno olajšal prehod proti vrhu. Zaradi težav s kisikovimi jeklenkami in zaradi omrzlin sta morala oba sestopiti. Cilj odprave je bil dosežen 13. maja 1979, ob 13.51, ko sta Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik kot prva Slovenca stala na strehi sveta.  15. maja 1979 so vrh dosegli tudi Stane Belak Šrauf, Hrvat Stipe Božić ter Šerpa Ang Phu, ki je pri sestopu nesrečno zdrsnil 2000 metrov globoko na tibetansko stran.

PRIJAZNO VABLJENI