Odprtje razstave Gozdovi Kranjske industrijske družbe

Zoisova ulica 15
4264 Bohinjska Bistrica
Slovenija
<!--:SI-->Odprtje razstave Gozdovi Kranjske industrijske družbe<!--:--> @ Muzej Tomaža Godca | Bohinjska Bistrica | Radovljica | Slovenija

Vabilo na odprtje gostujoče razstave Gornjesavskega muzeja in muzejski večer GOZDOVI KRANJSKE INDUSTRIJSKE DRUŽBE v petek, 14. avgusta 2015, ob 19. uri v Muzej Tomaža Godca, Zoisova 15, Bohinjska Bistrica.

Kranjska industrijska družba je bila lastnica več kot 28 000 ha gozdov v Zgornjesavski dolini, Bohinju, v okolici Tržiča, na Jelovici, Mežakli in Pokljuki. Tako veliko posest je obvladovala s pomočjo natančnih kart in gozdnogospodarskih načrtov. Izdelali so jih na njihovem gozdnem uradu, ki je zaposloval geometre, gozdarje, gozdne in lovske čuvaje. Les so v dolino spravljali z vprego, sanmi, vozovi, vodnimi in suhimi drčami ali pa po rekah in žičnicah. Kranjska industrijska družba je gozdove potrebovala predvsem za oglje. V svoji metalurški proizvodnji ga je letno porabila okoli 80 000 m³.

Na razstavi in muzejskem večeru bo predstavljeno življenje in delo gozdarjev, oglarjev, drvarjev in lovskih čuvajev. Prikazali bomo njihovo orodje, karte, makete spravilnih sani, vozov in samotežne žičnice. Posebno pozornost bomo namenili gozdarjema Hieronimu Ullrichu in Karlu Poschu. Prvi je bil znan kot prijatelj dr. Franceta Prešerna, drugi pa kot avtor gozdnogospodarskih načrtov Pokljuke in Mežakle. V načrtu Mežakle sta zanimiva zgodovinska balada o Bledu in omemba risov.