Odprtje razstave Iz zgodovine fotografije v Kranju – od Puharja do Marenčiča

Grad Khislstein
Kranj
Slovenija
<!--:SI-->Odprtje razstave Iz zgodovine fotografije v Kranju - od Puharja do Marenčiča<!--:--> @ Grad Khislstein | Kranj | Kranj | Slovenija

Gorenjski muzej Vas vljudno vabi na odprtje razstave

IZ ZGODOVINE FOTOGRAFIJE V KRANJU

Od Puharja do Marenčiča

v četrtek, 13. novembra 2014, ob 18. uri v grad Khislstein, Tomšičeva 44, Kranj.

Iz strokovnega teksta avtorja razstave ddr. Damirja Globočnika, muzejskega svetnika:

Razstava zajema delovanje kranjskih fotografov v širokem časovnem razponu poldrugega stoletja. Bogat katalog in razstava želita osvetliti bogato fotografsko tradicijo v Kranju, ki je botrovala ustanovitvi Kabineta slovenske fotografije, t. j. prve domače javne fotografske zbirke.

Raziskave zgodovine fotografije v Kranju so zajele fotografsko delovanje dveh pomembnih kranjskih rojakov, Janeza Puharja in Christiana Paierja, in se dotaknile najstarejših v Kranju posnetih fotografij. Na začetku 20. stoletja v mestu srečamo prve poklicne fotografe oziroma stalne fotografske ateljeje in tudi prvo ljubiteljsko fotografsko društvo. Leta 1939 je bila v Kranju prva fotografska razstava. Zaradi druge svetovne vojne se je šele deset let pozneje lahko uveljavila kontinuirana fotografska dejavnost, v sklopu katere naletimo na vrsto pomembnih avtorjev.

Fotografsko gradivo je razdeljeno na več vsebinskih sklopov, ki si kronološko sledijo. Upoštevani so tako ljubiteljski kot poklicni fotografi, oboji so bili namreč osrednji nosilci fotografske dejavnosti v mestu. Časovni lok razstave se začne sredi 19. stoletja in konča v osemdesetih letih preteklega stoletja. V mestu lahko odmeve polpreteklega obdobja še vedno doživljamo ob aktualni fotografski produkciji, ki pa ji bo namenjena ena od naslednjih večjih razstav.