Gorenjski muzej | 18 aprila 2024

Ullrichova hiša
Tomšičeva 42
4000 Kranj
[:SI]Zgodovinski dan Bleiweis, Novice in narodno prebujanje[:] @ Ullrichova hiša

Zgodovinski dan bo letos potekal v četrtek, 14. novembra 2019, od 9.00 pa vse tja do 16.00 ure v Ullrichovi hiši, Tomšičeva 42, Kranj.

Letošnja tematika bo posvečena dr. Janezu Bleiweisu, saj je v lanskem letu minilo 210. let od njegovega rojstva.

Bleiweisovo urednikovanje Kmetijskih in rokodelskih novicah (1843) je povod za letošnjo temo Zgodovinskega dneva. Vsesktransko aktiven in izpostavljen izobraženec 19. stoletja, je s svojimi zapisi v Kmetijskih in rokodelskih novicah, povezovalno miselnostjo in naprednim gledanjem v jutrišnji dan izjemno pripomogel k obilikovanju slovenske narodne zavesti.

Program Zgodovinskega dneva Dr. Janez Bleiweis, Novice in narodno prebujanje:

9.00 – uradni začetek srečanja

9.20 – Božidar Jezernik – »Oče« Bleiweis

9.50  – Bernard Nežmah – Bleiweis med Vodnikom in Jurčičem: tri etape slovenskega novinarstva

10.20 – Irena Selišnik – Kmetijske in rokodelske novice in razvoj bralne javnosti

10.50 – Marko Jesenšek – Bleiweis in oblikovanje enotnega knjižnega jezika

11.20 – Anja Mlakar – Folklora v Kmetijskih in rokodelskih novicah kot odraz kulture in mentalitete svojega časa

11.50 – Marija Stanonik – Bleiweisovi pripisi pod črto

12.20 – 13.00 – odmor z malico

13.00 – Marjeta Pisk  – Odnos urednika Bleiweisa do »narodnega« pesništva

13.30 – Željko Oset  – Bleiweis in Slovenska matica

14.00 – Jože Dežman – Dr. Janez Bleiweis vitez Trsteniški – odsotni oče

14.30 – Igor Grdina  – Monološka in dialoška struktura med zajci in leopardi

15.00 – Ksenija Horvat – Janez Bleiweis, novinar in urednik

15.30 – Bogdan Kolar – Dr. Janez Bleiweis in Cerkev

16.00 – zaključek in povabilo na odprtje razstave

Dogodek bo moderirala Ingrid Slavec Gradišnik.

VLJUDNO VABLJENI