Gorenjski muzej | 20 aprila 2024

Kdor ustvarja, slabo ne misli – Folklorna skupina Sava Kranj

Gorenjski muzej Vas vljudno vabi na odprtje zadnje razstave v nizu Kdor ustvarja, slabo ne misli, na kateri bomo predstavili Folklorno društvo Sava Kranj. Odprtje bo v četrtek, 24. novembra 2016, ob 18. uri v gradu Khislstein.

Razstava bo na ogled do 23. januarja 2017.

Iz vsebine razstave:

Savčani so prvič javno zaplesali leta 1949, za nekdanji praznik republike, 29. november. V 67 letih delovanja so s poustvarjanjem plesnega, glasbenega in pevskega izročila vstopili v krog najboljših folklornih skupin v Sloveniji, dobro poznani pa so tudi na mednarodnih folklornih prireditvah in festivalih CIOFF-a po Evropi in tudi na ostalih kontinentih.

Vodje folklorne skupine Sava so v teh letih bili:

Kiro Deskovski 1949–1965

Andrej Košič 1965–1985

Zvone Gantar od 1985 dalje

s pomočjo strokovno usposobljenih članov skupine: Mateja Primožič (ples), Mateja Bergelj por. Ušeničnik (petje), Vinko Šorli (glasba), Metka Žnidar por. Hegler (ples), Barbara Bašar por. Kušar (ples in petje), Petra Bajt por. Flajnik (ples), Simona Zupan por. Kralj (petje), Čebašek Bojan (ples). Od leta 1999 je snovalec novosti Tomaž Gantar (ples in glasba).

Plesalci: do sedaj je bilo vključenih več kot 1500 plesalcev in godcev, leta 2016 pleše 17 parov.

Harmonikarji 1949–1970: Bogumil Bukovšek, Tine Kristan, Miro Mokić, Ljubo Deskovski

Godci od leta 1970 dalje: trio, kvartet, mala pleh muzika, rezijanski duo ter tudi Tamburaški orkester Bisernice Reteče pri Škofji Loki.

Pevske skupine v FS: oktet 1967–1985, kvintet Drumlca 1987–2001, pevke FS SAVA Dečve od 1998 dalje.

Največje bogastvo skupine je obsežen lasten program s 47 različnimi plesnimi postavitvami, mnogimi inštrumentalnimi in pevskimi točkami ter polna garderoba različnih kostumov. Od leta 1991 poustvarjajo samo plesno, glasbeno, pevsko in oblačilno dediščino slovenskih pokrajin, kar 28 plesnih koreografij je delo članov FS Sava. V vseh 67 letih so imeli preko 4950 nastopov.

Savski folklorniki so med Kranjčani znani po svojih turnejah po vsem svetu. Od 157 potovanj jih je bilo preko 50 daljših od 6 dni. Zelo pogosto gredo v sosednje Avstrijo, Italijo ali na Hrvaško. Najdlje so bili v Kanadi, Braziliji, na Kitajskem, v Libiji in v Nepalu. Pogosto so potovali na Poljsko, velikokrat v Francijo in Nemčijo pa v Španijo, na Dansko, Švedsko, Bolgarijo, Grčijo in Češko. Sodelujejo na mednarodnih folklornih festivalih in gostujejo pri prijateljskih skupinah. V Sloveniji so gostili že več kot 40 tujih folklornih skupin.

Skupina je bila večkrat nagrajena. Prvo priznanje je dobila leta 1971 na mednarodnem tekmovalnem festivalu v italijanski Gorici, leta 1977 Veliko plaketo Skupščine Kulturne skupnosti Kranj, leta 1999 Veliko plaketo Mestne občine Kranj, leta 2001 Maroltovo plaketo za dolgoletno delovanje na področju ljubiteljske folklorne dejavnosti, leta 2008 Nagrado za najizvirnejši spored na 19. mednarodnem folklornem festivalu ŽYWIEC na Poljskem, leta 2009 Zlato plaketo Zveze kulturnih društev Slovenije ob 60. obletnici delovanja in leta 2014 prestižno nagrado Mestne občine Kranj za leto 2014.

VLJUDNO VABLJENI

401334_363598193652380_1132502192_n-e1392024717897-291x300