Gorenjski muzej | 29 marca 2024

Muzejski večer Stavbni razvoj gradu Khislstein

V okviru spremljevalnega programa razstave Grad Khislstien in zgodbe rodbine Khisl vas vljudno vabimo na muzejski večer Stavbni razvoj gradu Khislstein v četrtek, 21. marca 2019, ob 18. uri v Vojnomirovo dvorano Ullrichove hiše v Kranju, Tomšičeva 42.

Z nami bo konservatorska svetnica dr. Nika Leben.

Grad Khislstein v Kranju predstavlja enega najstarejših spomenikov profanega stavbarstva pri nas. Renesančno jedro gradu iz 1574/75, ki je bilo pozidano v času lastništva Janeza Khisla, je vpeto med SZ stolp – ustanovo Ortenburžanov iz srede 13. stoletja in jugozahodni renesančni obrambni stolp z začetka 16. stoletja. Grad je bil temeljito prenovljen prvič okoli leta 1754, ko je tudi severni stranski trakt, sezidan po letu 1689, dobil današnji obseg. Med celovito prenovo gradu med leti 1980 in 2012 so bili v okviru arheoloških raziskav odkriti ostanki antičnega obzidja in poznoantične steklarske delavnice ob osrednjem delu gradu, v bližnji pristavi pa v pribrežni stavbi ostanki zgodnjeantičnega stolpa, srednjeveško jedro hiše z gotskimi odprtinami in ostanki kovačnice ter lončarske delavnice z depojem, v obcestni stavbi pa stebriščna dvorana iz začetka 19. stoletja. Osrednji del gradu je kljub številnim spremembam lastništva in namembnosti ohranil tlorisno zasnovo pritlične in obeh nadstropnih deloma obokanih etaž, v katerih so ohranjeni kvalitetni likovni poudarki kot so strelne line, dekorativne poslikave, štukaturni detajli ter kvalitetni kamnoseški elementi zlasti iz obdobja renesanse in baroka, ki jih dopolnjujejo razstavni eksponati stalne in občasnih razstav Gorenjskega muzeja, s sedežem v sosednji pristavi.

VLJUDNO VABLJENI