Gorenjski muzej | 19 aprila 2024

60 let Gorenjskega muzeja – nova muzejska vitrina v nizu; izbor iz KSF Josip Kunaver

V počastitev 60-letnice Gorenjskega muzeja Vas vljudno vabimo na ogled razstave fotografij Josipa Kunaverja – izbor iz zbirke Kabineta slovenske fotografije. Razstava bo na ogled do 21. oktobra.

Muzejski list

Vtisi z odprtja:

Razstavljene fotografije so najbrž nastale v časovnem obdobju od okrog 1910  do okrog 1940. Med fotografskimi razglednicami so namreč tudi motivi, ki jih je Josip Kunaver objavljal v Planinskem vestniku. Med njimi je na primer fotografija »Velika Planina pod snegom«, (1. številka Planinskega vestnika iz leta 1913), ki velja za prvo objavljeno fotografijo smučarja v zimski pokrajini nasploh.  Nekatere fotografije je mogoče datirati s pomočjo na njih zajetih planinskih domov in drugih stavbnih objektov in spomenikov.

Leta 1924 je osrednji odbor Slovenskega planinskega društva objavil v Planinskem vestniku notico, s katero je člane društva obvestil, da ima na zalogi »krasne fotografične serije planinskih slik iz Julijskih Alp, Karavank in Kamniških planin«. Deset fotografij je bilo v pisarni SPD mogoče dobiti za 30 dinarjev. Iz nadaljevanja notice izvemo, da gre za Kunaverjeve fotografske razglednice: »Celotne serije, 100 fotografičnih plan. slik za 200 Din napravi g. amateur fotograf Jos. Kunaver, ako se priglasi vsaj 50 odjemalcev na naslov pisarne SPD v Ljubljani. – Slike v obliki razglednic so priznano krasni posnetki naših planin; priporočamo jih kar najtopleje vsem turistom in sploh vsem ljubiteljem naših gorá.«

Med planinskimi motivi prevladujejo panoramski pogledi na gore. Kunaver je pogosto v ospredje gorskih motivov postavljal drobno človeško figuro. S tem motivnim pristopom, ki izvira iz romantičnega slikarstva, je poudarjal mogočnost gorskega sveta.

Gorske in druge motive je pogosto fotografiral v proti svetlobi. Z difuzijo svetlobnih žarkov je okrepil razpoloženjsko noto motivike. Poseben sklop tvorijo nočne vedute Ljubljane, osvetljene z električno osvetljavo, ki jih lahko povežemo tudi s Kunaverjevem poklicnim delovanjem na področju elektrifikacije Ljubljane.

Velika Planina 2 Zamrznjeni slap Peričnik v Vratih