Odprtje razstave Iz življenja Valentina Hodnika

2022-07-02T19:00:00+02:00
2022-07-02T20:00:00+02:00
Kulturni dom Stara Fužina
[:SI]Odprtje razstave Iz življenja Valentina Hodnika [:] @ Kulturni dom Stara Fužina

V soboto, 2.7. ob 19h bo v Kulturnem domu v Stari Fužini otvoritev razstave  IZ ŽIVLJENJA VALENTINA HODNIKA (1896-1935).

Pripravili smo jo v sodelovanju s KS Stara Fužina-Studor in Turizmom Bohinj.

Najbolj poznan je bil kot »slikar bohinjskih gora«. A Valentin Hodnik je bil mnogo več kot le mojster gorskih in planinskih motivov. Fotograf, avtor šaljivih razglednic, risar portretov, kipar, avtor fresk, lesorezov, odrskih kulis, makete, graditelj in popularizator planinskih poti, promotor turizma, … V vseh letnih časih in v vseh vremenskih razmerah je vztrajal. Pozimi še rajši kot poleti.  Le življenjska usoda mu ni bila naklonjena. Njegovo življenje ni bilo lahko. Pri Htoru so bili revni, zato je moral poprijeti za vsako delo: bil je pastir, majer, gozdar, kmet in lovec. Zaljubil se je v bohinjske gore, ki so kasneje postale tudi njegov slikarski atelje in vir navdiha. Že v mladosti so opazili njegovo slikarsko in rezbarsko nadarjenost, zato so ga poslali v Ljubljano, kjer se je izučil za kiparja. A raje kot s kiparstvom se je ukvarjal s slikanjem. Doma v Stari Fužini si je uredil atelje. Odločil se je za šolanje na likovni akademiji v Zagrebu. Zaradi pomanjkanja denarja se je še pred koncem študija vrnil v rodni Bohinj. V Ukancu si je zgradil skromen dom in atelje – vilo Rušo. Preživljal se je s priložnostnimi deli. Valentin Hodnik je bil navdušen planinec in smučar. Prvi je smučal po bohinjskih planinah južno od Triglava. Pomagal je pri gradnji poti iz doline Voje čez Vrtačo na Triglav. Skrbel je za ureditev vojaških pokopališč v Ukancu in na Komni. Bil je član Slovenskega planinskega društva, Turistovskega kluba Skala in eden od ustanoviteljev Smučarskega kluba Bohinj. Melanholični značaj, pešanje vida, poškodba roke, neuslišana ljubezen in revščina. Splet okoliščin, ki so tragično končale življenjsko pot umetnika.

Bohinjci so ponosni na fužinarskega rojaka in z razstavo o njegovem življenju in delu želijo počastiti spomin nanj.